Noutăţi

23.11.2017 11:30

Barca şi Chelsea, în optimile Ligii Campionilor

Barcelona și-a asigurat prezența în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Catalanii au terminat la egalitate, scor 0-0, partida de la Torino cu Juventus în grupa D. În cealaltă partidă a grupei, Sporting Lisabona a învins pe teren propriu cu 3-1 echipa elenă Olympiacos Pireu.

Portughezii mai speră încă să obţină calificarea de pe locul secund, fiind la doar un punct distanță de torinezi.

Pe lângă Barcelona, în următoarea fază a competiției s-a calificat și Chelsea Londra. Formația engleză s-a impus cu 4-0 în fața azerilor de la Qarabag Agdam în grupa C.

Cel mai frumos gol al serii a fost marcat la Madrid, unde Atletico a câștigat cu 2-0 confruntarea cu AS Roma, care avea nevoie de remiză pentru a merge în optimi. Francezul Antoine Griezmann a reușit o foarfecă impecabilă în minutul 69.

Apoi romanii au rămas în inferioritate numerică, Bruno Peres fiind eliminate pentru cumul de cartonașe, iar Atletico a profitat pe deplin de superioritatea numerică și a punctat prin Kevin Gameiro în minutul 85. Gruparea spaniolă se află pe poziția a treia și a ajuns la două puncte distanță de a a doua clasată, chiar AS Roma.

Sursa Foto: pctechmag.com